flag tr flag eng

Kemik İliği Hastası Zeynep’e Kardeşi Umut Oldu

Bolu’da 2012 yılında kemik iliği hastası olarak dünyaya gelen 4 yaşındaki Zeynep Gülcan için düzenlenen kan bağışı kampanyasında 100 bin kişinin verdiği kan örnekleri uyuşmayınca anne Nurcan Gülcan, tüp bebek yöntemiyle hamile kaldı. Dün gece dünyaya gelen bebekten alınan Kordon kanı ilik hastası Zeynep’e nakledilecek.

2012 yılında dünyaya gelen ve bir süre sonra Hemofagositik Lenfohistiositoz (HLH) hastalığı teşhisi konulan Zeynep Gülcan, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Hematoloji Bölümü’nde tedavi altına alındı. Tedaviye olumlu cevap veren Zeynep’in hastalığı bir yıl sonra tekrar nüksetti. Minik Zeynep için düzenlenen kan bağışı kampanyasında 100 bin kişiye yakın vatandaş kan vererek Zeynep’e umut olmaya çalıştı. Ancak Zeynep için uygun kar örneği bir türlü bulunamadı. Doktorlar anne Nurcan Gülcan’a tüp bebek yöntemiyle hamile kalması durumunda kardeşinin kordon kanının Zeynep’e uygun geleceğini söyledi. Bunu üzerine tüp bebek yöntemiyle hamile kalan Nurcan Gülcan, Umut Eymen adını verdikleri oğlunu dün gece Özel Çağsu Hastanesi’nde dünyaya getirdi. Kordon kanı bankasından gelen Sabahattin Yılmaz isimli görevli, Umut Eymen’den kordon kanını alarak İstanbul’da bulunan kan bankasına götürdü. İlerleyen günlerde kardeşinin kordon kanı Zeynep Gülcan’a nakledilecek.

4 yıldan bu yana evlatlarını yaşatmak için mücadele eden Mustafa Gülcan ve Nurcan Gülcan, hem dünyaya gelen evlatlarının hem de 4 yaşındaki kızlarına uygun kanın nakledilecek olmasının mutluluğunu yaşıyorlar. Baba Mustafa Gülcan, “Evladımızdan alına kan örneği İstanbul’a götürülecek. Bir takım işlemlerden sonra bayramın hemen sonrasında nakil olacak. Yüzde yüz uyumlu, tüp bebek oldu” dedi.

Anne Nurcan Gülcan ise, kucağında çocuğuyla çok mutlu olduğunu söyleyerek, duygu dolu anlar yaşadı.


Haber Kaynağı

logo bottom

Genkord bir biyoteknoloji, doku mühendisliği ve krioprezervasyon kurumudur.

facebook twitter instagram Linkedin youtube

 

İletişim

Bağlar Mah. Yalçın Koreş Cad. Erdinç Binaları. No:22 A3 Blok Kat:1 Güneşli Bağcılar/İSTANBUL

(0212) 231 53 50 – (0533) 665 89 71

info@genkord.com

Diş Bankası

GENKORD Ulaşım

genkord ulasim
0
Paylaşım